Home » Održan okrugli sto o aktuelnim pitanjima rada i razvoja UNZE

Održan okrugli sto o aktuelnim pitanjima rada i razvoja UNZE

Aktuelna pitanja rada i razvoja Univerziteta u Zenici tema je okruglog stola održanog danas u Zenici. Prvi ljudi zeničkog univerziteta sa predstavnicima Vlade Zeničko-dobojskog kantona i privrede, nastojali su doći do rješenja za problem pada broja novoupisanih studenata s jedne strane, te adekvatan odgovor akademskog potencijala na potrebe privrede, s druge.

– Današnje obrazovanje ne odgovara adekvatno zahtjevima privrede. Nama trebaju dvije do tri godine da od diplomanta stvorimo majstora. Ono što mi zahtijevamo je da Univerzitet što više bude uključen u privredu, da se vrati institut praktične obuke. I univerzitet je tržište! Ako se akademska zajednica ne bude ponašala tržišno, neće preživjeti. Svi se moraju okrenuti privredi!, – poručio je predsjednik Saveza udruženja poslodavaca Zenice, Mladen Perić.

Vlada Zeničko-dobojskog kantona kao osnivač zeničkog univerziteta ne vidi problem u jačem zaokretu ka praktičnim zahtjevima tržišta. – Svakako da trebamo donijeti određene mjere u smislu da priđemo privredi, stejk holderima, da razgovaramo o njihovim potrebama i proizvodimo kadrove koji trebaju tržištu, – izjavio je ovom prilikom premijer Zeničko-dobojskog kantona, Miralem Galijašević, najavljujući da će uskoro biti osigurane i stupendije za deficitarna zanimanja.

U aktuelnu akademsku godinu upisano je čak 20 posto srednjoškolaca manje u odnosu na prethodnu. – Radi se o trendu koji je zahvatio sve zemlje Balkana, a veća uloga praktične obuke i otvaranje novih studijskih odsjeka, privlačnijih za studente i potrebnijih privredi, samo će djelimično riješiti problem, – upozorio je rektor zeničkog Univerziteta, profesor Damir Kukić.

Problem pada upisa na zeničke fakultete s jedne i adekvatan odgovor akademskog potencijala na potrebe tržišta, s druge strane, ipak je problem koji valja rješavati sistemski. Zajedničko traženje rješenja svih strana u tom procesu samo je dobar početak.

Da bi zaustavili trend pada nataliteta i masovnog odlaska mladih iz ove zemlje, potrebno je i mnogo više.

RTVZE