Home » Pet ključnih događaja za BiH u prošloj godini

Pet ključnih događaja za BiH u prošloj godini

Politička nestabilnost i blagi rast ekonomije obilježili su prošlu godinu u BiH. Neki od ključnih događaja bili su presuda Radovanu Karadžoću pred Haškim tribunalom, kao i lokalni izbori koji su donijeli brojna iznenađenja pogotovo kada je riječ o nezavnisnim kandidatima.

Već krajem prošle godine brojni zvaničnici na domaćoj političkoj sceni izrazili su nadu da će 2017. godine donijeti velike promjene u BiH, uključujući i one u EU integracijama kao i u ekonomiji.

U nastavku donosimo neke od najvažnijih procesa i događaja za BiH u 2017. godini.

Presuda Ratku Mladiću

Krajem prošle godine okončane su završne riječi na suđenju Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom. Mladić je kao komandant Vojske Republike Srpske (VRS) optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata koji je u šest opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanjem pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Prema navodima optužnice Mladić i njegov vrhovni komandant Radovan Karadžić “bili su ključni partneri” u udruženom zločinačkom poduhvatu, čiji je cilj bilo stvaranje nove srpske države trajnim i nasilnim uklanjanjem Muslimana i Hrvata sa velikog dijela teritorije BiH.

Presuda Mladiću se očekuje do novembra ove godine, a Tužilaštvo Haškog tribunala traži doživotnu kaznu zatvora.

Kandidatski status BiH u EU

BiH je tokom 2016. godine podnijela aplikaciju za kandidatski status u EU i početkom decembra dobila Upitnik Evropske komisije na koji mora odgovoriti u narednih šest mjeseci, što je označeno kao veliki uspijeh.

Prema optimisitčnim najavama većine bh. zvaničnika BiH će do kraja 2017. godine dobiti kandidatski status u EU.

Aktivacijski plan za članstvo u NATO-u

BiH je krajem 2016. godine usvojila “Pregled odbrane“ koji daje smjernice za budući broj vojnika i strukturu Oružanih snaga BiH i definira plan za njihovu modernizaciju, što je bio važan uslov na putu BiH ka NATO-u.

Iako se na Samitu NATO-a početkom jula prošle godine u Varšavi očekivalo da će BiH dobiti Aktivacijski plan za članstvo (MAP) u NATO, to se nije desilo.

Očekivanja su da BIH dobiti MAP u ovoj godini. Ministrica odbrane BiH Marina Pendeš nedavno je istakla kako se u narednom periodu i na telefonskoj sjedinici partnera NATO-a može donijeti jedna takva odluka.

Veliki infrastrukturni projekti

Poznato je da veliki graditeljski projekti uvijek pokrenu ekonomiju određene zemlje. Tako se izgradnja autocesta, hidroelekratrana, termoleketrana i drugih velikih instrastruktirnih objekata od značaja za državu najavljuje u BiH već godinama.

U Federaciji BiH su za naredni period najavili realizaciju nekih od 100 ranije pobrojanih najvažnijih projekata, dok su i iz RS-a stigle optimistične najave o velikim infrastrukturnim projektima u 2017. godini.

Budući da su dva entiteta u velikim dugovima te da otplaćuju kredite iz ranijih perioda, za sada nije poznato na koji način će neki od ovih projekata uopće biti isfinansirani, uzimajući u obzir i da privlačenje stranih investicija nije bilo jača strana bh. zvaničnika u proteklim godinama.

Provođenje odluka Ustavnog suda BiH

Poštivanje ustavnog poretka mogao bi biti jedan od najvećih izazova u BiH tokom 2017. godine.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik nedavno je najavio “veoma važan referendum“ tokom 2017 .godine, iako u Tužilaštvu BiH još uvijek nije okončana istraga o referendumu iz prošle godine. Naime, Dodik je u proteklim danima ispitan u prostorijama Tužilaštva BiH u Sarajevu, a pod istragom je upravo zbog neizvršenja odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa referendumom o Danu RS-a.

Predmet je otvoren nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine izvijestio državno tužilaštvo da su vlasti Republike Srpske odbile provesti presudu kojom je 9. januar proglašen neustavnim kao Dan RS-a jer “vrijeđa osjećaje Hrvata i Bošnjaka kao pripadnika konstitutivnih naroda u tom entitetu”, kao i da su vlasti RS-a organizirale referendum o tome hoće li se taj datum ipak obilježavati iako je provedba takvog referenduma bila zabranjena.

Fokus.ba