Bend ZAR porijeklom je iz Bosne i Hercegovine, ali njegovi članovi stvaraju i rade u Njemačkoj. Pet muzičara, gitaristi Patrick Pilav i Drago Kruškonjić, bubnjar Mario Matošević, najmlađi član postave- bas gitara Kerim Ičanović, te frontmen Amir Pilav Cvale okupilo se prije nešto više od godine dana, sviraju rock and roll, a uskoro će predstaviti i debitantski album koji su krajem decembra najavili singlom “Nekog petka”.
Upravo Pilav je u razgovoru za Faktor.ba govorio o svojim muzičkim počecima u rodnom Tešnju, prvim bendovima, muzičkoj pauzi, te odluci da se ponovo aktivira kroz bend ZAR.
– Ljubav prema muzici je krenula od moje majke koja je rođena Kakanjka, a rasla je uz harmoniku i sevdah. Imala je nevjerovatan glas i petnaest godina je radila sa Safetom Isovićem. Trebala je otići iz Kaknja i nastaviti karijeru, ali je u međuvremenu u grad stigao moj otac, baraba koja je vozila malu lokomotivu. On ju je odveo u Tešanj i tada je moja majka prekinula tu muzičku karijeru i posvetila se porodici. Nastavila je da pjeva, i dan danas sa 76 godina to još uvijek radi. Ja sam u muziku ušao negdje 1976. godine, tada sam imao neki prvi kontakt sa bendom, uslijedile su podrumske probe, nastupi… U roku od pola godine sam imao prvu svirku, a onda su se redali bendovi kroz koje sam prolazio. Sa posljednjim tešanjskim bendom sam najduže radio, imali smo i neke demo snimke pjesama i materijale, koji sada stoje zaboravljeni u ladici. Od 1984. do 1988. imali smo povremene svirke i na tome je stalo- rekao je Pilav za Faktor.ba.
Od tada nastaje pauza bez nekih značajnih aktivnosti grupe, uz opet povremene klupske zabave, rođendane, proslave Novih godina… U međuvremenu se promijenila i struktura i pravci u bendu, a Pilav 1994. odlazi u Njemačku.
– Tu sam osnovao porodicu, dobio jedno pa drugo dijete. Sin Patrick je pokazao interes za muziku, eksperimentisao je sa bubnjevima, a potom od sedme godine prešao je na gitaru. Na moju inicijativu, sasvim spontano je nastala grupa ZAR. Moja je želja bila da nešto iz te mladosti, 80- tih godina vratim na početak, nešto uradim i ostavim trag iza sebe. U razgovoru sa Patrickom, koji je također pokazao interes, došao sam na ideju da oformim grupu, koja je nastala 2018. godine. Odlučio sam se na projekat sa bivšim kolegom Suadom Lilakom i dogovorili smo se da nešto novo uradimo- nastavlja muzičar koji inače u Njemačkoj radi u medicinskoj struci.
U realizaciji tog projekta prošle godine je u potrazi za produkcijom i ostalim elementima stupio u kontakt sa Igorom Vukojevićem. Naš kantautor je prihvatio realizaciju dvije pjesme za njega, od kojih su jednu i završili- “Mikrokosmos”.
– Onda sam ja došao na ideju da Igor napravi kompletan projekat za mene i prihvatili smo se toga. Rezultat je tu iza nas, deset pjesama smo završili, od kojih je devet uradio Vukojević, a aranžirao je i desetu numeru. Album je tu, uz veliki trud i rad. Sada radimo omot, imamo dva rješenja za idejni izgled albuma i trebamo se odlučiti koji će biti. Konačan datum njegovog izlaska na tržište zavisi od više faktora- konstatuje frontmen ZAR-a, koji napominje da je gitarista Drago Kruškonjić usljed zdravstvenih teškoća trenutno spriječen da učestvuje u radu benda, i nada se da će im se uskoro pridružiti na ovom muzičkom putovanju.
Pjesme koje ZAR svira nose zvuk 80-tih godina prošlog stoljeća. Povratak u taj retro štih je bio i cilj i želja osnivača grupe.
– Rijetko ko danas svira tu vrstu muzike, a, iskreno, jako se malo i konzumira. No, to je nebitno, važno je da se ponovo oživi. Kada su u pitanju muzički utjecaji, ja sam slušao od Pink Floyda, Deep Purplea, Led Zeppelina… Od domaćih grupa u nekim segmentima posebno me impresioniraju “Divlje jagode”, a naročito volim “Indexe”- zaključuje Pilav na kraju razgovora za Faktor.ba.