Home » Plate direktora osnovnih i srednjih škola ZDK najniže u BiH: Svi smo jednaki, ali su neki bolje plaćeni

Plate direktora osnovnih i srednjih škola ZDK najniže u BiH: Svi smo jednaki, ali su neki bolje plaćeni

Direktori osnovnih i srednjih škola u Zeničko-dobojskom kantonu u poređenju sa kolegama iz drugih krajeva BiH imaju najniže plaće. Žele da se to konačno promijeni.

Plate direktora osnovnih i srednjih škola Zeničko-dobojskog kantona su najniže u Bosni i Hercegovini kada ih uporedimo sa platama naših kolega. Ovo je izjavio za Oslobođenje Fadil Hodžić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola ZDK-a.

Poređenja

Prema njegovim riječima, startna plata direktora srednjih škola u distriktu Brčko je 1.800 KM, u Republici Srpskoj – 1.350, u Hercegovačko-neretvanskom kantonu – 1.350, u Goraždanskom kantonu – 1.330, u Sarajevskom kantonu – 1.325, u Srednjebosanskom 1.300, u Unsko-sanskom, Posavskom i Livanjskom – 1.100, a u ZDK-u tek 986 KM. Startna plata direktora osnovnih škola ZDK-a je 886 KM.
– Plate direktora osnovnih i srednjih škola u ZDK-u se nisu značajnije promijenile u zadnjih deset godina i to je ono što na određeni način boli ljude. Tražili smo da kantonalna Vlada zajedno sa Ministarstvom za obrazovanje, nauku, kulturu i sport u tom smislu nešto uradi. U ime Aktiva direktora slao sam dopise i premijeru i ministru, međutim, ništa se do sada nije promijenilo, kazao je Fadil Hodžić, koji je jedno vrijeme bio i predsjednik Asocijacije direktora srednjih škola BiH.
Napomenuo je kako je stupio na snagu novi Zakon o radu, da su u toku pregovori federalne Vlade i resornih ministarstava oko sklapanja novog kolektivnog ugovora, te da će to dodatno u budućnosti odrediti njihov status kao direktora, a možda i plate.
– S obzirom na to da nismo pod zaštitom Sindikata koji zastupa prava radnika, da su direktori Vladini, a da ih u pregovorima niko ne zastupa, tražili smo da razgovaramo sa premijerom i ministrom o ovoj temi. Zašto bi neko ko radi u obrazovanju u KS-u ili HNK-u bio bolji od nekog ko radi u ZDK-u, kad radimo isti posao, imamo iste probleme, direktori imaju istu odgovornost, istakao je Hodžić.
Razlika između njegove plate kao direktora u Mješovitoj srednjoj industrijskoj školi u Zenici je 100 KM u odnosu na platu bilo kojeg nastavnika u ovoj školi. Nastavnici koji imaju više godina staža i čas ili dva više od norme imaju veću platu od Hodžića za minimalno stotinu maraka.

Norma i staž

Direktori škola u ZDK-u imaju nerazjašnjenu situaciju s kim treba da potpišu ugovore o radu. Predsjednici školskih odbora nisu nadležni za to. Direktori imaju svoje osnovne ugovore koje su potpisali o radnom odnosu kad su bili nastavnici. Imaju samo odluku o imenovanju i saglasnost od Vlade da obavljaju tu funkciju. Po toj odluci primaju platu.
OŠ “Ćamil Sijarić” u Nemili bila je najveća osnovna škola u BiH sa centralnom i deset područnih škola, te 1.387 đaka. Njihov direktor Elvedin Hasanbašić ima startu platu od 886 KM.
– U mojoj školi 24 uposlenika imaju veću platu od mene kao direktora, objasnio nam je Hasanbašić i dodao da bi se trebale izjednačiti ili barem približiti primanja nastavnika i direktora škola u Federaciji BiH, pa i kompletnoj državi.
I Hodžić i Hasanbašić su rekli da se nadaju da će se promijeniti ovakav odnos prema direktorima škola u ZDK-u, te da će uskoro riješiti i pitanje s kim potpisati ugovore.

Oslobodjenje.ba