Home » Premijer liga BiH u nogometu: Sloboda ispala, Željezničar izborio plasman u Evropu

Fudbaleri tuzlanske Slobode od naredne sezone igrat će u Prvoj ligi Federacije BiH, dok će fudbaleri sarajevskog Željezničara igrati kvalifikacije za Konferencijsku ligu Evrope.

Epilog je to posljednjeg, 33. kola Premijer lige BiH, u kojem su fudbaleri Željezničara na prepunom stadionu Tušanj savladali domaću Slobodu rezultatom 1:2 (0:1).

Iz prve prave prilike Clerismario Santos je donio prednost gostima. Vješto je izbjegao ofsajd zamku i matirao golmana Semira Bukvića koji je istrčao van šesnaesterca.

Prvi pokušaj sloboda je imala preko Stojana Vranješa, ali je golman Vedad Muftić loptu ispod prečke prebacio u korner. Bio je to 17. minut.

U 23. minuti šutirao je glavom Semir Štilić, ali je lopta završila pored stative. Posljednji pokušaj imao je Vranješ u finišu prvog dijela, ali je njegov šut iz slobodnog udarca bio lagan plijen za Muftića.

Trener Slobode Danijel Pranjić napravio je trostruku izmjenu na početku drugog dijela. Očekivalo se da će Tuzlaci krenuti svim snagama po izjednačenje, ali je publika vidjela utakmicu sličnu kao i u prvom poluvremenu.

Sloboda je imala posjed, a Željezničar je prijetio iz kontranapada. U 51. minuti Santos je ponovo bio brži od Slobodine odbrane i matirao Bukvića za 0:2.

Uprkos podršci sa tribina Sloboda nije stvorila do kraja niti jednu stopostotnu priliku. Željezničar se ograničio na defanzivni dio, a Sloboda je bez plana i formacije pokušala doći do čuda.

Pokušavali su Vranješ, Ivan Šubert, Said Husejinović, Marko Pervan…, ali bez uspjeha. Željezničar je prijetio preko Sulejmana Krpića, ali je njegov šut glavom završio tik pored okvira gola.

Sloboda je do utješnog gola došla preko Emira Jusića koji je u 88. minuti iskoristio smušenost gostiju i matirao Muftića.

Do kraja Željezničar je sačuvao prednost i sa 53 boda izborili plasman na treću poziciju i u Konferencijsku ligu Evrope. Sloboda sa 32 osvojena boda ispala je u Prvu ligu Federacije BiH, zajedno s ekipom Leotara iz Trebinja.