Stručni saradnik JP “Grijanje Zenica” Senaid Šabanović je kazao da je Gradsko vijeće Zenice izglasalo zaključak o početku grijne sezone od 1. oktobra, ali da je bilo potrebno uz zaključak izmijeniti i odluku o početku grijne sezone te je pomjeriti s 15. na 1. oktobar te da će grijna sezona po važećoj odluci početi 15. oktobra. Realizacijom zaključka Gradskog vijeća JP Grijanje bi prema informacijama s današnje konferencije bilo u minusu od tri miliona KM za samo 30 dana isporuke energije koje niko ne bi platio.
Direktor JP Grijanje Zenica Vahdet Drino je kazao da problematika grijanja u Zenici u medijima izgleda kao da je to najveći problem u državi te da su osigurali grijanje tamo gdje oni upravljaju ventilima, u mjestu Nemila koja ima zasebnu toplanu, dok grijanje za građane Zenice ovisi o ArcelorMittalu. Također, kazao je i da Toplana Zenica ni ove godine neće biti isporučilac toplotne energije.
“Obraćali smo im se od aprila za pripremu početka grijanja, ali i kompaniji Toplana Zenica. Krajem septembra od Toplane Zenica smo dobili pismo da Toplana Zenica neće biti isporučilac toplinske energije gradu te da to očekujemo od ArcelorMittala. Mittalu smo 23. septembra uputili dopis da počne s punjenjem sistema i isti taj dopis smo poslali Toplani Zenica i ArcelorMittal. Na sve naše navode koje smo tražili od Toplane i ArcelorMittala nismo imali saradnju. Ponovo smo 28. septembra uputili dopis ArcelorMittalu da smo spremni za probe, ali nismo dobili nikakav input da bismo 6. oktobra na zamolbu gradonačelnika, koji je kontaktirao ArcelorMittal, dobili pismo da punjenje sistema kreće 7. oktobra”, kazao je Drino te dodao da za punjenje sistema treba osam dana.
Dodao je da bi prema tehničkim parametrima u utorak građani trebali imati sistem napunjen hemijskom vodom nakon čega bi uslijedile tople probe i paljenje podstanica, a vrući radijatori bi se mogli očekivati u četvrtak.
Međutim, sapunica grijanja između JP Grijanje Zenica, Toplane Zenica i ArcelorMittala ne završava ovdje. Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović najavio je da će građani u Zenici grijanje imati 1. oktobra, a Drino je kazao da to nije do gradonačelnika već do ArcelorMittala, a kojima su uputili 15-ak dokumenata i dopisa od 15. septembra do danas.
Dugonajavljivana Toplana Zenica ni ove godine neće grijati građane Zenice, ali će njeni kotlovi povremeno biti uključivani. Razlog toga je kako kaže Drino što nema upotrebnu dozvolu. Također, pojedine dozvole su tek krajem prošle sedmice dobivene od inspektora a kojim se potvrđuje da su postrojenja moguća za funkciju te da je trafostanica i pumpno postrojenje ispravno za rad.
Za puštanje grijanja, odnosno rad pumpnih stanica, potrebna je još jedna dozvola od elektro inspektora koja bi trebala biti gotova do početka grijne sezone koja, kako tvrde u JP Grijanje, počinje 15. oktobra. Ako inspektor do tada ne potvrdi da je sve urađeno kako treba upitno je paljenje pumpi, a kada će dozvola doći i kako će biti isporučena, oni ne znaju.
“Prema onome što mi imamo, planiramo da sezona krene na vrijeme. Grijanje je prošle godine krenulo 17. i ista problematika je bila i prošle godine”, dodaje Drino.
Ističe da su od nove Toplane Zenica tražili isporuku 50 mW snage za zagrijavanje grada, a u posljednje vrijeme se spominje da koksni plin koji dolazi u novu Toplanu, koja još nije u funkciji, nema dovoljno snage za osiguranje energije ArcelorMittalu i za grijanje grada.
“Oni su napravili dobar posao što se tiče kotlovskih postrojenja, a tehnološki proces, svako postrojenje treba da se ustabili i da krene s radom. Mi imamo ugovorenu energiju od 50 mW i još dodatnih 10-20 mW po posebnim uslovima i cijenama u slučaju ekstremnim zima što može trajati 10-15 dana”, dodao je Drino.
Grijanje u Zenici trebalo bi početi 15. oktobra, a nikako 1. oktobra kako je to tvrdio u javnim nastupima gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, a dok traje prebacivanje krivice kada je trebalo i kada je moglo početi grijanje, ko drži ventil i pušta toplu vodu, građani Zenice ispaštaju, kao i učenici koji su danas u prvoj smjeni sjedili u hladnim učionicama dok je temperatura vani iznosila pet stepeni Celzija.
Klix.ba