Kantonalnom odboru Stranke demokratske aktivnosti A-SDA Zenica obratila se grupa od 50 otpuštenih proizvodnih radnika PJ Šumarija Vareš, koja djeluje u okviru JP ŠPD ZDK, izražavajući svoj protest protiv odluke JP da im se prekine radni odnos koji je u proteklih osam godina tretiran kao rad na određeno vrijeme. Upravo sada, kada su radnici sa svojim porodicama izloženi preživljavanju i održavanju ‘golog života’ u uslovima pandemije koronavirusa, oni su postali tehnološki višak, te prepušteni da se snalaze kako znaju i umiju.
Usljed neprincipijelnog političkog uticaja i nesnalaženja menadžmenta JP ŠPD ZDK u uslovima proglašene nesreće, te prepušteni na samostalnu borbu za svoja radnička prava i od sopstvenog sindikata, radnici ogorčeno ističu da su žrtve dugogodišnjeg izrabljivanja, diskriminacijske segregacije u pogledu regulisanja svoga radno-pravnog statusa, te da su postali samo instrument u uslovima političkog izbornog inžinjeringa.
Zbog svega toga, a najviše radi pukog preživljavanja i održavanja svojih porodica, radnici su bili prinuđeni na dugogodišnje čutanje, dok su neki drugi po principu partijske i političke podobnosti olako rješavali svoj radno-pravni status. Radnici naglašavaju da su živjeli i radili pod stalnim fizičkim i psihološkim opterećenjem, što je rezultiralo kontinuitetom pojave psiloškog stresa koji je kod mnogih već sada rezultirao trajnim posljedicama.
Posebno s nevjericom ističu da iako ovaj broj otpuštenih radnika čini oko 10% zaposlene populacije u Varešu, niko se od aktuelnih struktura općinske vlasti nije zauzeo za rješavanje njihovog radno-pravnog statusa niti brigom oko njihovih porodica. S nevjericom ističu neslaganje s politikom preduzeća da se u novonastalim uslovima kao razlog prekida radnog odnosa navodi nemogućnost šumske sječe, a kada je u zamahu sječa od strane privatnih firmi. Posebno naglašavaju da usljed inertnosti vlasti i nefunkcioniranja pravosudnog sistema više od polovne radnika u ovim privatnim preduzećima radi neprijavljeno – ‘rad na crno’.
Gdje je sindikat, gdje su pravosudne institucije, gdje je zakon i ljudskost – ima li pravde i dokle će trajati ova neviđena diskriminacija? – pitaju se ogorčeni radnici.
S tim u vezi, A-SDA podržava navedene radnike u njihovoj pravednoj borbi za očuvanje radno-pravnog statusa i za život dostojan čovjeka u demokratskom društvu. Pozivamo menadžment JP ŠPD ZDK da preispita svoje odluke, te da rukovođenjem orijentiranim ka efikasnom i ekonomičnom poslovanju omogući dohodak preduzeća koji će osigurati da i ovi radnici budu dio uspješnog poslovanja u ovoj važnoj privrednoj grani. Uvjereni smo da se aktivnim uključivanjem u donošenje i primjenu tzv. ‘korona zakona’ može naći rješenje i za ove radnike, jer čovjek je najveće bogatstvo naše države!
Takođe, pozivamo istražne i pravosudne organe da preispitaju eventualne nezakonitosti u oblasti eksploatacije šume, kako bi se izbjeglo svako potencijalno otuđivanje ovog važnog prirodnog resursa.
Kantonalni odbor A-SDA