Home » Sindikat: AMZ-u je dogovor o uslovima rada sporan za oko 1.500 KM mjesečno

Sindikat: AMZ-u je dogovor o uslovima rada sporan za oko 1.500 KM mjesečno

Sindikat se nema pravo odreći borbe za prava radnika, poručili su danas sa press-konferencije članovi Glavnog odbora Sindikata kompanije „ArcelorMittal“ Zenica, obrazlažući zašto nisu spremni staviti svoj potpis na Registar radnih mjesta sa posebnim uslovima rada, o kojem već šest mjeseci pregovaraju s Upravom.

Spremni su, ističu, ako Uprava odluči samoinicijativno i retroaktivno, počevši od 1. aprila, isplaćivati naknade za radna mjesta za koja su postigli dogovor, pozvati članove Sindikata na proteste pred Direkcijom AMZ-a

Kolektivni ugovor, naime, predviđa da će radnicima koji rade u otežanim uslovima biti zaračunavan iznos uvećan za 4 %, a u teškim uslovima rada 8 % na osnovnu plaću, a ta se naknada, zbog nepostizanja dogovora između Uprave i Sindikata, ne isplaćuje unazad šest mjeseci.

Borba za radanička prava nema alternativu
Borba za radanička prava nema alternativu

– Komisija koja je radila na izradi novog Registra, a koju je činilo šest predstavnika Sindikata i šest predstavnika Uprave kompanije, postigla je dogovor za oko 95 % radnih mjesta sa posebnim uslovima rada.

Postigli smo dogovor za radna mjesta u proizvodnim departmentima, i tu nije bilo posebnih problema. Problemi su nastali u vezi pojedinih radnih mjesta u departmentu Centralno održavanje, Saobraćaj te radnih mjesta električara u Energetici- kazao je predsjednik Sindikata AMZ-a Zuhdija Kapetanović. On ističe da se ne slažu sa stavom Uprave da je došlo do poboljšanja uslova rada na ovim radnim mjestima te da 70 radnika, koji su po ranijem imali pravo, više ne bi imali pravo na dodatak na plaću.

Njihove stavove, kaže, tokom pregovora su podržala i tri člana komisije koje je delegirala Uprava, a samo su protiv bila njih trojica.

-Sindikat je stava da uslovi na ovim radnim mjestima ne samo da nisu bolji, nego su čak i teži. Konkretno, zbog stalnog samnjenja broja radnika proizvodnja se obavlja s manjim brojem izvršilaca pa su radnici još više izloženi posebnim rizicima i daleko većim psihofizičkim opterećenju nego ranije. Kamo sreće da su radni uslovi poboljšani i da nema potrebe za ovim dodatkom- ističe Kapetanović.

Sindikalci ističu i kako se radnici tokom noći, u pola tri ujutro, pozivaju da, zbog manjka radnika, dođu na posao, a nakon toga odrade i cijelu dnevnu smjenu. O ovim su problemima imali namjeru upoznati i Vladu Federacije BiH, ali ih, kako je kazao Kapetanović, premijer Fadil Novalić još nikada nije primio i saslušao. Očito je, kažu, da Federalna vlada podržava AMZ.

Sindikalci ističu da su postigli dogovor sa ukupno 1.378 radnika, dok je spornih još 70, čiji bi mjesečni dodatak na uslove rada moćni AMZ koštao tek oko 1.500 KM. Zato i ne prihvataju argumente Uprave da bi se time probili finansijski okviri za ovu namjenu, jer njih, kažu, zanima isključivo zdravlje radnika.

Pogotovo što su, kako su iznijeli, Registar počeli ustrojavati kada je bilo zaposleno 2.625 radnika, a sada ih, po njima, u AMZ-u nema više od 2.400. Uz to su, kažu, u međuvremenu 34 radnika, za koje su bili usaglašeni otežani i teški uslovi rada, otišla u penziju ili su preminula, čime je ostalo novca za zadržavanje i ovih 70 ljudi u pravu na dodatak.

Federalna vlada podržava AMZ
Kapetanović: Federalna vlada podržava AMZ

-Samo na netto plaćama ovih 34 čovjeka, kompanija je uštedila iznos za isplatu dodatka za otežane uslove rada za oko 1.000 radnika- ističe Kapetanović. On podsjeća da je AMZ, kada je 2004. godine preuzeo zeničku željezaru, zatekao oko 4.800, dok je radilo njih 2.850 radnika, a ostali su bili na čekanju.

-Socijalnim paketom, koji je tada dogovoren, predviđeno je da se povećanjem proizvodnje na 1,8 do 2,2 miliona tona treba i broj zaposlenih povećati na četiri do 4.500 radnika. Ali, od toga nema ništa- kaže Kapetanović, koji ističe da su i o ovome željeli upoznati Federalnu vladu, koja nema razumjevanja za njihove zahtjeve i probleme.

Redakcija