Home » Sutra dan D za ZDK: Hoće li zastupnici povući sporne izmjene zakona o MUP-u

Sutra dan D za ZDK: Hoće li zastupnici povući sporne izmjene zakona o MUP-u

Uprkos upozorenjima SBB-a i drugih opozicionih stranaka, ali i zahtjevima međunarodne zajednice, da se opozovu amandmani na Zakon o unutrašnjim poslovima ZDK, većina u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona na sjednici 25. juna 2021. godine ipak je usvojila izmjene Zakona, ignorirajući upozorenja opozicije, struke i međunarodne zajednice da je pogubna politizacija policijskih struktura.

Zbog toga su par dana poslije sjednice Skupštine ZDK ambasador SAD-a Erik Nelson (Eric) i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko (Inzko) ponovo poslali pismo u kojem su naglasili značaj neovisnosti policije od politike i provedbu Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK koji je ova Skupština morala usvojiti početkom 2021. godine.

– Ambasada Sjedinjenih Država donijela je odluku da odmah suspenduje Memorandum o razumijevanju potpisan sa Vladom Zeničko-dobojskog kantona. Memorandum se odnosio na saradnju u borbi protiv korupcije posredstvom programa našeg višeg savjetnika za borbu protiv korupcije. Nedavno usvajanje amandmana na Zakon o Ministarstvu unutrašnjih poslova kojima se ograničava nezavisnost policije, transparentno i dobro upravljanje, pravna sigurnost te vladavina zakona, dovelo je do zaključka u Ambasadi SAD da Vlada Zeničko-dobojskog kantona neće biti pouzdan partner u borbi protiv korupcije – naveo je Nelson u pismu.

Pravna i finansijska neovisnosti policije

Zastupnik SBB-a u Skupštini ZDK i član Komisije za nadzor rada policije pri Skupštini ZDK Ermin Čehić za „Avaz“ je rekao da je u nekoliko navrata upozoravao na posljedice neimplementacije donesenog Zakona o unutrašnjim poslovima koji je usvojen u prošlom sazivu kantonalne Skupštine 2018. godine.

– Amandmanima na ovaj Zakon, koji je Skupština usvojila 2019. godine, predviđeno je da se odgodi primjena ovog zakona do 1. januara 2021. godine te da se od tada Zakon o unutrašnjim poslovima ZDK počinje implementirati u cijelosti. To znači da se po odluci ovog saziva Skupštine ZDK taj Zakon već trebao početi primjenjivati. Primjena ovog zakona, kako je predviđeno odlukom Skupštine ZDK, dovela bi do depolitizacije policije, odnosno osiguranja pravne i finansijske neovisnosti policije. To bi u konačnici dalo veću mogućnost za kvalitetniji rad policije te veću sigurnost građana – pojasnio je Čehić.

Naglasio je da stanovnici ZDK moraju znati da su primjenu Zakona tražili OHR i Ambasada SAD te da je zbog odlaganja primjene ovog zakona Zeničko-dobojski kanton u negativnom kontekstu spominjan, čak i u redovnom izvještaju OHR-a na Vijeću sigurnosti UN-a.

Vladi ZDK pružena prilika 10. marta

Čehić je na neki način predvidio situaciju u kojoj će se naći političari, ali i građani ZDK-a.

– Upozoravao sam prvo na sastancima skupštinskih tijela, a potom sam iznio stavove javno, u nadi da ćemo uspjeti ishoditi pozitivan način razmišljanja kod skupštinskih zastupnika. Zastupnici su najodgovornije osobe za stanje u ZDK, jer smo odgovorni za donošenje zakonskih uredbi. Ako pratite slijed događanja, Vlada i Skupština ZDK dobile su tri pisma od OHR i ambasade SAD. Predsjednik SAD Džo Bajden (Joe) proširio je 8. juna opseg izvanrednih mjera za države zapadnog Balkana, proglašenih odlukom iz 2001. godine, kao i kriterije za uvođenje američkih sankcija. Kako je pojašnjeno iz State Departmenta, “predsjednik je potpisao novu izvršnu uredbu koja nadograđuje i modernizuje postojeću i proširuje kriterije kako bi se pozabavili trenutnim izazovima poput korupcije i drugih akcija koje ometaju ključne institucije i međunarodne sporazume, uključujući nove sporazume i institucije” – kaže Čehić.

Nepoštivanje dogovora i potpisanih sporazuma

Ističe kako je Vladi ZDK pružena prilika i ruka suradnje i kada je 10. marta potpisan Memorandum o razumijevanju o saradnji u borbi protiv korupcije između ambasade SAD u BiH i Vlade ZDK, a da je, usprkos tome i pismima upozorenja ambasada SAD, Vlada ZDK u skupštinsku proceduru uputila izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima.

– Nije bilo teško predvidjeti kako će jedna ozbiljna država kao što su SAD reagirati na nepoštivanje dogovora i potpisanih sporazuma. Izmjene i dopune Zakona koje je Skupština donijela 25. juna treba pod hitno opozvati, te izglasati početak primjene već donesenog Zakona o unutarnjim poslovima koji se trebao početi primjenjivati 1. januara 2021. Time bismo, iako sa zakašnjenjem, imali mogućnost da povratimo povjerenje međunarodnih institucija i izbjegnemo sigurne posljedice koje će proizaći iz nepoštivanja ranijih dogovora. Ovo će biti moj zvanični prijedlog sutra na Skupštini – naglašava Čehić.

Avaz.ba