Treće studentsko takmičenje u programiranju “Codesmash hackathon” održano je jučer u Impulsnom kreativnom centru lokalne razvojne agencije ZEDA Zenica, a sinoć su prezentirani i radovi svih šest studentskih timova sa bosanskohercegovačkih fakulteta i univerziteta.
Cjelodnevno takmičenje zajednički je organizirao Politehnički fakultet Univerziteta u Zenici i sarajevska kompanija “Softray solutions”, kojima se ove godine pridružilo i zeničko Udruženje “Kreativci”. Nakon prezentacije, najuspješnijim timovima su uručene i nagrade, i to pobjedničkom timu novčani iznos od 3.000, drugoplasiranom timu 1.500, a trećeplasiranom 1.000 KM.
– Studentsko takmičenje u programiranju, razvoju softverskog rješenja ove godine organizujemo po treći put. Tema ovogodišnjeg takmičenja je traženje softverskih rješenja za upravljanje otpadom, zato što je to jedan od urbanih problema s kojima se suočava cijela Bosne i Hercegovina pa čak i šire. Očekujemo od šest timova, koji su prošli u finalnu fazu takmičenja, da razviju softversko rješenje te ponude ideju kako bi se neki od problema upravljanja otpadom mogao riješiti primjenom informacionih tehnologija. Studenti su imali 12 sati da nađu to rješenje, koje su kasnije i prezentovali, a žiri je onda ocijenio najbolja rješenja – kazao je dekan Politehničkog fakulteta Zenica Samir Lemeš.
Kompanija “Softray solutions” iz Sarajeva od početka je partner zeničkog fakulteta u ovom projektu, osigurala je šest mentora, odnosno iskusnih IT inžinjera koji će pomagati studentskim timovima u izradi njihovih radova.
– Imamo saradnju sa fakultetima širom Bosne i Hercegovine, jer nam je cilj da svim mladim ljudima nudimo mogućnost da vide kako u praksi izgleda IT rad, kako izgleda rad u kompaniji, a samim time i da pomognemo obrazovnom sektoru da se smanji jaz između potreba javnog sektora, odnosno kompanija te svega onoga što je u praksi i obrazovnom sektoru – kazala je Tijana Tubić, CEO kompanije “Softray solutions”.
Najavila je kako će nastaviti saradnju sa zeničkim fakultetom u organizaciji takmičenja i narednih godina, kao i organizaciju praksu za talentirane studente sa bh. fakulteta, od kojih će nekima omogućiti i zaposlenje u kompaniji. Napominje kako su jednog kolegu zaposlili nakon prvog Hackathona u Zenici, a još 15-ak ih je dobilo posao nakon što su kod njih radili praksu.
Menadžer za kvalitet i projekte zeničkog komunalnog preduzeća “Alba” Džafer Dautbegović u izlaganju je takmičarske studentske timove usmjerio u iznalaženje dva konkretna rješenja, a koja bi mogla biti primijenjena u toj kompaniji, podružnici njemačke kompanije.
– Opredijeljeni smo za digitalizaciju svog poslovanja i na tome se radi već određeno vrijeme. Imamo preduvjete koji omogućavaju da jedan dobar dio usluga prebacimo na digitalni način zapisa, što će nam omogućiti bolje, kvalitetnije, brže i ekonomičnije poslovanje. Ovdje smo razgovarali o dva zadatka. Prvi je kako da omogućimo digitalni zapis pružanja usluge privatnim korisnicima i da nam se pokuša dati neko rješenje koje bi objedinjavalo audio, odnosno video zapis pružene usluge, povezan s težinom ili zapreminom istrešenog otpada. Drugi bi zadatak bio da se napravi optimizirani način posuda za iskoristivi otpad, koji trenutno imamo na 59 pozicija na prostoru gradu.
Te se posude pune nejednakom brzinom, sa iskoristivim materijalima pa je potrebno da se adekvatno prazne. To bi se moglo riješiti putem senzora, koji bi pokazivali zapunjenost posuda, odnosno putem pametnih programa da predvide ekonomičnu i potrebnu cijenu dolaska vozila do tih posuda – kazao je Dautbegović.