Home » Vlada ZDK ublažila kriterije proizvođačima malina: Pravo na poticaje dobija dodatno hiljadu farmera u ZDK

Vlada ZDK ublažila kriterije proizvođačima malina: Pravo na poticaje dobija dodatno hiljadu farmera u ZDK

Vlada Zeničko-dobojskog kantona dala je saglasnost na izmjene Programa utroška sredstava za poticaje u poljoprivredi za 2018. godinu u dijelu koji se odnosi na malinarsku proizvodnju, a u pravcu ublažavanja kriterija za ostvarivanje prava na poticaje.

Kao što je poznato, izrazito nepovoljni vremenski uslovi tokom vegetacije ove kulture doveli su do bržeg sazrijevanja ploda sa povećanom količinom vlage zbog čega su se pojavila gljivična oboljenja i trulež, a istovremeno je onemogućeno adekvatno zamrzavanje maline, zbog preniske cijene koja je izazvala gubitke kod malinara. To je izazvalo kolebanja i nesigurnost proizvođača. Zbog toga je Vlada prihvatila prijedlog Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ZDK da se minimalna količina maline i kupine potrebna za ostvarivanje poticaja smanji sa 700 na 500 kilograma.

“Određeni broj proizvođača je zbog ovih gubitaka otkupljivačima predao manju količinu proizvoda, odnosno količinu koja je ispod propisane minimalne količine i time je izgubio pravo na poticaj što je još dodatno otežalo ionako tešku situaciju. Imajući u vidu da je malina i kupina osnovna ili dopunska zarada za veliki broj poljoprivrednih proizvođača na području ZDK, te da je otkupna cijena maline prethodne i tekuće godine u padu, a proizvodnja ugrožena, odlučili smo da prilagodimo kriterije novonastaloj situaciji, tako da će pravo na poticaj ostvariti dodatnih oko hiljadu proizvođača”, kazao je ministar Himzo Smajić.

Mjere poticaja Vlade Zeničko-dobojskog kantona doprinijele su da ovaj kanton ostvari lidersku poziciju u malinarskoj proizvodnji u BiH. U mandatu ove vlade broj registrovanih proizvođača maline je povećan pet puta, a iznos novčanih poticaja je utrostručen. Prema Registru poljoprivrednih gazdinstava na području ZDK, pod zasadima maline i kupine je 650 hektara zemljišta, a malinarstvom se bavi 3.500 proizvođača, ne računajući članove domaćinstava.

Vlada je 2015. godine za premije izdvojila 294.000 KM čime je podržano 754 malinara sa proizvodnjom od 1.467 tona maline. Naredne godine iznos podrške za proizvodnju je povećan na 350.000 KM, broj proizvođača je porastao na 1.544 a premirana proizvodnja je iznosila 2.326 tona. Prošla godina je bila rekordna po svim pokazateljima – 2.617 proizvođača plasiralo je 3.891 tonu maline, a iz budžeta ZDK za 2017. za poticaje u malinarskoj proizvodnji izdvojeno je 973.000 KM. U 2018. godini za poticaje je opredijeljeno 890.000 KM, a ako se tome doda 770.000 KM poticaja za podizanje novih zasada i otkup izdvojenih u protekle četiri godine, ukupni poticaji malinarskoj proizvodnji u periodu 2015-2018. dostigli su iznos od 3,2 miliona KM.

“U kontinuitetu pružamo podršku malinarskoj proizvodnji, a proizvođači su uvijek mogli računati na našu pomoć. Zajedno ćemo se posvetiti izgradnji novih hladnjača i prerađivačkih kapaciteta, što je dugoročno rješenje za probleme malinara, kao i značajnijem jačanju domaćeg tržišta kao jednog od uvjeta dugoročnog razvoja malinarske proizvodnje”, kazao je premijer ZDK Miralem Galijašević.

 

Press služba ZDK