E, ne može proći ni sedmica, a da gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića ne sustignu bijes, revolt i ogorčenje njegovih sugrađana. Među njima su i navijači NK „Čelik“ – „Robijaši“ te Neformalna grupa građana „Za Čelik“. A s njima se baš i nije igrati…
Ovi drugi pišu, a mi, pak, čitamo na netu u srijedu, 7. juna njihovih 27 tačaka. Usput, sve „tačke“ možete pročitati i na Zenicablogu, Sportzdk i još nekim internet stranicama.
I još nešto u startu, za bolje razumijevanje ovog teksta: tačno je, treba biti pošten pa reći, da su grad Zenica i gradonačelnik Fuad Kasumović finansijski pomogli Nogometnom klubu „Čelik“ za tekuće poslovanje i licencu, ali… Gradonačelnik i njegovi saradnici se još uvijek ne bave pitanjem reprograma duga koje je najbitnije za klub u ovom trenutku.
Dakle, ovom prilikom izdvajamo samo neke od „tačaka“ koje slijede nakon onih o dugovanjima grada:
Idemo od pete: “Prvo održite skupštinu pa ćemo onda razgovarati o reprogramu”.
„Prvo se čekalo na usvajanje budžeta Grada Zenice, a u međuvremenu se nudio referendum. Kada se budžet usvojio, uslov je bio opstanak, a dok se iščekivao isti ili čak više ispadanje iz Premijer lige, gradonačelnik je još ponudio stečaj i novi klub.
Kada se opstalo, stigao je novi uslov – skupština pa reprogram. Koji normalan kandidat će se prihvatiti posla, a da ovisi o čovjeku koji je više puta slagao? Stoga, nema kandidata bez reprograma. Uostalom, rata reprograma je ista i ovom i budućem Upravnom odboru, i sada i poslije skupštine“.
Rata repograma bila je, znači, opstankom u Premijer ligi BiH. Zbog takvog pristupa aktuelnog gradonačelnika Zenice, „klub je u posljednji tren morao obnoviti zahtjev u Poreznoj upravi, jer je posljednji rok za potpis zapisnika o reprogramu bio 13. maj 2017. godine, a kako bi još uvijek imao šansu da rješava ovaj problem u sklopu Zakona o naplati i djelimičnom otpisu dugovanja sportskim kolektivima po kojem bi kamata poreznog duga bila otpisana“.
Idemo potom na broj 7: “Grad daje puno para Čeliku”
„Grad je za 2017. godinu za Čelik namijenio 250.000 KM. Pored toga, Grad je vratio poslovne prostore i tako “uzeo” od Čelika dodatnih 210.000 KM, a i Grad je potpisao sporazum sa Savezom o besplatnom korištenju stadiona čime je klub oštećen za i do 80.000 KM.
Tuzla daje Slobodi 450.000 KM, Bijeljina Radniku 400.000 KM, Bihać Jedinstvu 350.000 KM. Kakanj za sport – skoro duplo više od Zenice“.
Slijedi i 8: “Prvo neka odgovara ko je pokrao pa onda reprogram”.
„Finansijska policija je bila u klubu i napravila zapisnik. Ko god želi prvo pravdu – neka podiže tužbu protiv koga god sumnja. Podržavamo. Upravni odbor i NGG nisu zaduženi ni nadležni za procesuiranje bivših struktura koje su napravile dug“.
Tvrde i da Sarajevo, Tuzla, Bijeljina, Bihać, Kakanj, itd. vraćaju dugove svojih klubova i to u većim iznosima nego u Zenici.
Kažu da ne dolazi u obzir osnivanje novog kluba i pokretanje od nule, jer bi se time izbrisala istorija „Čelika“ duga 72. godine.
NGG, takođe, ima 800 članova, s najskupljim članarinama u regionu a i šire, u najlošijim trenucima za klub, u borbi za opstanak – više nego sva ostala sportska udruženja u kantonu zajedno! Čelik je i 3. najgledaniji klub u državi u ovoj sezoni, iako navijača nije bilo na utakmicama protiv najboljih klubova Premijer lige. Već ste čitali o razlozima njihovog bojkota, da se ne ponavljamo…
A evo i šta je gradonačelnik Kasumović, između ostalog, obećao u predizbornoj kampanji, a nije ispunio. (Kompletna obećanja vidite na faksimilu ispod).
„Problem pasa lutalica ‘u roku tri mjeseca’ – nije riješen.
Sistematizacija radnih mjesta u gradskoj upravi – nije riješena.
Direktori javnih preduzeća – nije riješeno.
Problem grijanja – nije riješen.
Problem Čelikovog reprograma – nije riješen.
Ukidanje taksi – nije riješeno.
Kladionice – nisu riješene“.
Za referendum o „Čeliku“ neće ni da čuju, jer se referendum nije raspisivao ni za neke druge stvari u Zenici, npr. za izgradnju Gradske arene, niti Fuad Kasumović spominje referendum za izgradnju nove zgrade Opštine.
Uglavnom, nakon referenduma o Danu RS-a, ovaj bi bio drugi referendum ikad održan u našoj državi, što bi svakako bio apsurd.
20. “Plaća se održavanje terena 150.000 KM.”
„Ne plaća se toliko zato što to Čelik traži, nego zato što Grad nije sposoban da nađe firmu koja će održavati teren za tri ili četiri puta manje para kao što se održavaju stadioni Željezničara ili Širokog Brijega“.
A šta je s borcima, šehidima, gladnima, itd. pitaju se u NGG „Za Čelik“?
„Za Čelik se traži isto onoliko koliko je ranije dobijao, a i tada su postojali socijalno ugroženi. Također, ugroženi su ne uključuju u rasprave o novoj zgradi Opštine, o povećanju administracije itd. Nepotpisom reporograma, skoro svi uposlenici Čelika ostaju bez penzija i postaju upravo – socijalno ugroženi“.
Kažu i da je „Čelik“ u predizbornoj kampanji bio među top 5 prioriteta: „Za rješenje Čelikovog problema diglo se 6000 ljudi. Neka se svi ostali za sve probleme koje ih muče bore i izbore – niko im ne brani, a ni Čelik im nije prepreka.“
Na konstataciju da „grad nije dužan davati pare Čeliku“, odgovaraju: „Dužan je ispuniti ono što je napismeno obećao i to im se s punim pravom ima tražit. Pare su se tražile zato što je gradonačelnik rekao – ‘dobit ćete koliko god treba, samo opstanite u ligi’.“
Kažu i da su od početka djelovanja, „zajedno sa UG Robijaši 1988 radili isključivo u interesu kluba u nastojanju da se izborimo za Čelik od kojeg niko neće imati interes“.
Na kraju jasno poručuju: „Fuade Kasumoviću, obećali ste spasiti klub – izvolite spasiti ga. Mi vam nećemo stajati na putu.“
Slobodna-bosna.ba