Home » Kantonalna bolnica Zenica želi postati univerzitetski klinički centar

Kantonalna bolnica Zenica želi postati univerzitetski klinički centar

Kantonalna bolnica Zenica prije desetak dana predala je novo pismo namjere Federalnom ministarstvu zdravstva za transformaciju ove ustanove u Univerzitetski klinički centar, a sve nakon ispunjenja zahtjeva koje je nadležna institucija postavila za ovaj korak.

Direktor Kantonalne bolnice Zenica Rasim Skomorac je kazao da je ova ustanova još od osnivanja Medicinskog fakulteta u Zenici opredijeljena ka tome da postane Univerzitetski klinički centar.

S obzirom na to da prilikom prve aplikacije nisu ispunili sve uslove za transformaciju, u proteklom periodu uspjeli su napraviti određene izmjene i ponovo aplicirati. Kada se govori o prednostima, najveću korist će imati pacijenti koji će imati stručno osoblje i kvalitetniji tretman s obzirom na to da transformacijom ova ustanova postaje respektabilnija kako u kantonu tako i u državi.

“Mi imamo kadrovske i stručne potencijale za univerzitetsku bolnicu, ali je za transformaciju bilo potrebno ispuniti određene uslove, ispuniti obaveze i napraviti promjene da bismo došli do tog statusa. Promjenom statusa promijenit će se i pozicija naše ustanove kako u kantonu tako i u državi. Još s osnivanjem Medicinskog fakulteta u Zenici počeli smo raditi i na transformaciji bolnice. Prije nekoliko godina nam je odbijena aplikacija, a proteklih godina, malo sporije zbog pandemije, uspjeli smo ispuniti sve zahtjeve Federalnog ministarstva zdravstva i prije desetak dana smo predali novu aplikaciju”, kazao je Skomorac.

Dodao je kako je u proteklom periodu izmijenjen Zakon Kantonalne bolnice Zenica, Statut Kantonalne bolnice Zenica, ali i izvršena sistematizacija radnih mjesta koje zahtijeva Univerzitetska bolnica kao što su pozicije pomoćnika direktora za kvalitet, pomoćnik direktora za naučno-istraživački rad, pomoćnik direktora za sestrinstvo i šefovi klinika.

Rasim Skomorac (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Rasim Skomorac (Foto: Arhiv/Klix.ba)

“Trudili smo se biti racionalni u svemu ovome pa smo iskoristili kadrove koje imamo. S obzirom na kriterije koji se traže za šefove klinika, imamo tri osobe koje to ispunjavaju i samim tim ćemo imati tri klinike. S druge strane iste promjene smo napravili na funkcijama pomoćnika direktora gdje smo iskoristili unutrašnje snage. Svi će oni raditi za jednu plaću, ne za dvije, niti su opterećenja na sve njih računaju u desetinama ili stotinu hiljada KM godišnje. Govorimo o naknadama koje će dobiti uz plaću s obzirom na odgovornost posla koje rade, a sve je dostupno i u skladu s našim pravilnikom”, izjavio je Skomorac te dodao da će obaveza pomoćnika direktora za kvalitet biti svakodnevno praćenje rada i poboljšanja kvaliteta usluge u bolnici, kako za ljekare, tako za pacijente, dok će funkcija pomoćnika direktora za naučno-istraživački rad omogućiti uspostavljanje novih odnosa i nadogradnju znanja osoblja.

“Nismo to mogli riješiti volonterskim angažmanom jer ne bismo postigli cilj. Ovo je ozbiljan posao koji zahtjeva ozbiljan pristup koji može zaštititi ustanovu. Pomoćnik direktora za naučno-istraživački rad mora raditi na uspostavljanju novih odnosa, postizanje uslova za napredovanje našeg kadra, potpisivanja sporazuma s drugim kliničkim centrima u državi i regiji i ostvarenju naučne saradnje s ustanovama iste kategorije u Evropi i svijetu. Naš kadar će napredovati u akademskom smislu. S medicinskim fakultetom želimo pokrenuti i doktorski studij i sigurno ćemo stvoriti uslove da dobijemo kvalitetan kadar i da će ljudi ostajati u našoj ustanovi”, pojasnio je direktor Kantonalne bolnice Zenica.

Promjena statusa Kantonalne u Univerzitetsku bolnicu pacijentima će donijeti brojne benefite. Osim jačanja postojećeg kadra, Univerzitetski klinički centar je privlačniji i drugim ljekarima koji u ustanovama ovakvog statusa žele graditi svoju budućnost i karijeru. S tim u vezi Skomorac ističe da uz to sve dolazi i kvalitet zdravstvene usluge koji je primarni faktor.

“Bez obzira na sve finansijske efekte koje ćemo imati, svakako će i pacijenti imati koristi. U državi imamo dosta kadrova koji su nedostatak, a to sve utiče na kvalitet i dostupnost usluge. Povećanjem broja doktora i izlaskom novih generacija stvorit ćemo uslove da zadržimo ljude. Ne možemo ih zadržati na patriotizmu već u uslovima rada i načinu nadogradnje školovanja. Oni će ovdje imati kompletan razvoj, a povećanjem broj doktora i drugog osoblja ćemo stvoriti i bolje uslove za pacijente”, zaključio je Skomorac za Klix.ba.

Na kraju razgovora je kazao kako će rekonstrukcijom Kantonalne bolnice Zenica sredstvima EBRD-a biti osigurani, osim kadrovskog, i uslovi boravka pacijenata i doktora u ovoj ustanovi s obzirom da se sve primjedbe uglavnom odnose na boravak u bolnici, neuslovne prostorije i toalete, stolariju i sve ono što će biti riješeno rekonsturkcijom objekta koja bi trebala početi početkom godine.

Klix.ba